מה זו כַּעְבַּה

מה זו כַּעְבַּה

הכעבה היא בית הפולחן לאללה ישתבח שמו לפי ההלכה האיסלאמית. והיא מבנה קדוש לכל המוסלמים, היא נמצאת במכה שבערב הסעודית, וסביבה נמצא מסג'ד אל-חראם, המסגד הקדוש ביותר למוסלמים. הכעבה נבנתה על ידי אבי הנביאים אברהם עליו השלום ובנו הנביא ישמעאל.

מקור השם במילה הערבית כעב (ka'b) שפירושה קובייה. מבנה הכעבה מכוסה פרוכת רקומה בחוטי זהב המוחלפת מדי שנה בטקס עליית הרגל ( החאג' ).

בפינה המזרחית של הכעבה מוצבת אבן מקורית שהורדה מגן עדן, ונקרא לה בשם ( האבן השחורה ) , לפי ההלכה האיסלאמית האבן ירדה מהשמים, מגן עדן למכה, אבל השחירה בעקבות החטאים של האנשים בעולם. החוקרים המערביים מעריכים שמקור האבן השחורה הוא אכן שנפל מהשמיים לכדור הארץ.

לפי האמונה המוסלמית כל אדם מוסלמי חייב להשתתף לפחות פעם אחת בחייו בטקס העלייה לרגל המכונה חאג' ובו המאמינים נוגעים באבן השחורה, וסובבים את המבנה שבע פעמים נגד כיוון השעון.

מידות הכעבה: גובהה 15 מטרים, רוחבה 10 מטרים ואורכה 12 מטרים.

הבונה הראשון  

אללה ישתבח שמו ציווה ראשית על אדם עליו השלום לבנות את הכעבה. לאחר מכן היא נהרסה ושופצה לאורך השנים לפחות 14 פעמים . מהמפורסמים הם השיפוץ שנעשה על ידי הנביא אברהם אבינו ובנו ישמעאל עליהם השלום, אשר למעשה הקימו אותה מיסודותיה.  כן בתקופה של הנביא מוחמד עליו בירכת אללה ושלום כאשר השיפוץ נערך על ידי בני השבט ק'ורייש (עוד לפני בוא האיסלאם ).

 מקרה מעניין שקרה בשיפוץ הזה היה בכך

שמכובדי השבט וראשי המשפחות השונות התווכחו למי מביניהם צריך להיות הכבוד בהנחת האבן השחורה  בחזרה למקומה.

כפשרה הם החליטו להפקיד את העניין בידי הגורל והסכימו שהאדם הראשון שיכנס לשער המתחם הוא שיחליט בעיניינם.

מהשער נכנס מוחמד בן עבדאללה, שעדיין לא היה נביא באותה תקופה, אך הוא היה מוכר להם בשם הכינוי  "אל אמין" (האמין, מי שראוי לסמוך עליו) ראשי המשפחות שמחו למראהו והסכימו שהוא ישפוט ביניהם. מוחמד עליו השלום הציע להביא יריעת בד שעליה יניחו את האבן השחורה וכל אחד מראשי המשפחות יתפוס בקצה אחר של היריעה.

וכך הם נשאו כולם ביחד את האבן השחורה ומוחמד עליו בירכת אללה ושלום עליו הוא זה שלבסוף הניח אותה במקומה.  לאחר בוא האיסלם, והחזרה לעיר מכה טוהר מתחם הכעבה מכל הפסלים והאלילים אשר היו בתוכו ומסביבו, ייעודה המקורי של הכעבה כ"ביתו של אללה" שב לקדמותו.

את התפילה האיסלאמית מתפללים עם הפנים אל כיוונה כפי שהורה לנו אללה ישתבח שמו בקוראן, בחאג' ובביקור במסג'ד אל חאראם מקיפים אותה אל נגד כיוון השעון.

חשוב ביותר לציין

כי אין המוסלמים עובדים אותה כלל אלא עובדים את אללה ישתבח שמו והיא משמשת כמוקד הפולחן ומוקד מאחד לעולם המוסלמי כולו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s