אל-מדינה

אל-מדינה (ערבית: المدينه, "העיר"; גם مدينة رسول الله, מדינת רסול אללה, עירו של שליח אללה), היא העיר השנייה בקדושתה למוסלמים הסונים אחרי מכה ולפני ירושלים. אל-מדינה נמצאת במחוז אל-חִג'אז שבמערב ערב הסעודית, וגרים בה כ-1.3 מיליון תושבים (2006). בתקופה שקדמה לאסלאם (תקופת "אל-ג'אהליה") היה שמה יַתְ'רֵבּ, (בערבית: يثرب).

מכה ואל-מדינה נמצאות שתיהן במחוז אל-חג'אז במערב חצי-האי ערב. בשנות ה-20 של המאה ה-20 נכבש המחוז בידי משפחת אל סעוד ממחוז נג'ד במרכז חצי-האי. עם הקמת ממלכת ערב הסעודית שבירתה בריאד (בירת נג'ד), החל המלך הסעודי לכנות את עצמו "ח'אדם אל-חרמַיְן א-שריפַיְן" כלומר, משרתם של שני המקומות הקדושים.

אל-מדינה בתולדות האסלאם

מוחמד(עליו התפילה והשלום),  נולד בעיר מכה וגדל בה. בעיר מכה הוא גם החל לשאת את נבואותיו. נבואות אלה הן חלק מהקוראן ומכונות "הסורות של מכה". הטפותיו של מוחמד(עליו התפילה והשלום) הביאו למתיחות רבה בינו לבין שליטי מכה, עד שנאלץ למצוא מקום מקלט לו ולחסידיו.

כמקום מקלט בחר לו מוחמד(עליו התפילה והשלום) את ית'ריב. זאת לאחר שבני שבט ח'זרג' מית'ריב הציעו לו לעבור ולהתגורר בשכנותם. הם האמינו כי מוחמד(עליו התפילה והשלום), מנהיג רוחני שבא מין החוץ, עשוי לאחד את בני ית'ריב המסוכסכים ביניהם ולשמש להם מנהיג ובורר. בנוסף, הם שמעו מין היהודים שנביא עומד להופיע, וסברו שכדאי להקדים ולהחבר עמו, לפי שיעשו זאת היהודים.

מוחמד(עליו התפילה והשלום) הגיע להסכם מחייב עם קבוצה גדולה וייצוגית יותר של בני שבטים מית'ריב שהכירו בנבואתו, נשבעו לו אמונים והתחייבו להגן עליו כאילו היה בן משפחתם.

ראשונים היו אלו חסידיו שהיגרו בקבוצות קטנות ממכה לית'ריב, ובשנת 622, הצטרף אליהם מוחמד(עליו התפילה והשלום). מסע זה, מוצג במסורת האיסלמית כמסעו של מנהיג ומושיע למקום בו חיכו לו בכליון עיניים. מסע זה מכונה הג'רה, ולוח השנה המוסלמי קובע אותו כשנה הראשונה לספירה המוסלמית. העיר ית'ריב תיקרא לימים "מדינת אלנבי", כלומר "עיר הנביא", או בקיצור "מדינה" וזה מקור השם (הקידומת "אל" בשם "אל-מדינה", משמשת בערבית כמו ה' הידיעה בעברית).

בית'רב היו למוחמד (עליו התפילה והשלום) תומכים וחסידים שמכונים "אל-אנצאר", העוזרים, שהצטרפו לתומכיו שהיגרו איתו ממכה. יחדיו הפכו שתי קבוצות המאמינים לאמה, קהילה דתית-פוליטית אחת אשר נבדלת מן החברה האלילית ונלחמת בה כאיש אחד.

בעיר זו התבסס מוחמד(עליו התפילה והשלום), והחל לגבש את חוקי האסלאם. חוקים אלה נחשבים אף הם לנבואות, הם מהווים חלק מן הקוראן ומכונים: "הסורות של אל-מדינה".

בעיר אל-מדינה נמצא עד היום מסגד המכונה "ד'וּ אל-קִבְּלַתַיְן", בעל שתי הקִבְּלוֹת. קִבְּלה היא הכיוון אליו מפנה המוסלמי את פניו בזמן התפילה, וזהו גם המקום שבו יש לבנות את ה"מִחְראבּ", גומחה בקיר המסגד שאליה פונים המתפללים. במסגד באל-מדינה יש שני מחראבים – האחד פונה אל מכה והאחר אל ירושלים.

מוחמד(עליו התפילה והשלום) נקבר באל-מדינה, ובה נקברו גם שלושת הח'ליפים המוסלמים הראשונים. העלייה לרגל לאל-מדינה אינה חובה על המוסלמים, אולם מקובל לבקר בקברי הנביא(עליו התפילה והשלום) והח'ליפים לאחר העלייה לרגל למכה ולהתפלל .

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s