מכה

מכה (בערבית: مَكَّة الْمُكَرَّمَة; בתעתיק מדויק: מַכַּה אלְמֻכַרַּמַה) היא העיר הקדושה ביותר לאסלאם, ושוכנת בערב הסעודית. נמצא בה מבנה הכעבה, שבו ניצבת האבן השחורה. כל מוסלמי מצווה לעלות לרגל לעיר (חג') לפחות פעם בחייו, ומדי שנה עולים אליה כשלושה מיליון מוסלמים. כיום העיר היא עיר מודרנית, קוסמופוליטית ומגוונת מבחינה אתנית ואוכלוסייתה מונה כ-1.7 מיליון איש (2008).

היסטוריה

מכה הייתה עיר מסחר חשובה לשבטים הערביים בחג'אז בזמן בו מוחמד נולד בה בסביבות 570 לספירה.

הכעבה הייתה בתקופה שלפני האסלאם מקדש אלילי. ב-629 צעד מוחמד( עליו התפילה והשלום) עם 2,000 איש למכה, הקיף את הכעבה 7 פעמים, נגע במקלו באבן השחורה ואמר: "אין אלוה מבלעדי אללה". ההתנהגות המסודרת של אנשי מוחמד ( עליו התפילה והשלום) עשתה רושם על חלק מבני שבט קריש והם החליטו למנותו למצביא עליהם. אז הבין מוחמד ( עליו התפילה והשלום) שבידו לכבוש את מכה. הוא חזר לאל-מדינה וב-630 יצא עם 5,000 לוחמים למכה, בטענה שאחד השבטים הפר את הסכם שביתת הנשק. אבו סופיאן הבין שאין טעם להתנגדות ופתח את שערי מכה. מוחמד ( עליו התפילה והשלום) הרג רק את ראשי אויביו וניפץ את הפסילים בכעבה, אך השאיר את האבן השחורה וציווה כי מעתה רק מוסלמים יוכלו להיכנס למכה.

בשנת 1916 חוסיין בן עלי הכריז על עצמו כעל מלך חג'אז והפך עצמו לח'ליף. בשנת 1924 נכבשה מכה בידי אבן סעוד מידי השושלת ההאשמית ששלטה עד אז בעיר.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s