החג' _ העלייה לרגל

החג' _ העלייה לרגל

כמו כל מצוות-היסוד, גם מצוות ה"חג'" חלה הן על המוסלם והן על המוסלמית, הבוגרים והבריאים בגוף ובנפש. חובתם לעלות לרגל למכה לפחות פעם אחת בחייהם, אם כי ההלכה פוטרת מאמינים מלקיימה או מתירה להם ליפות כוחם של אחרים לבצעה בשמם – מסיבות בריאות.

החג' (העלייה לרגל) הוא העלייה לרגל אשר מתרחשת בחודש המוסלמי ד'ו אל-חיג'ה לעיר מכה. לפני שאללה יצווה על המוסלמים זה היה מנהג ערבי קדום, לפיו כל גבר ערבי המסוגל לכך פיזית וכלכלית עולה לרגל פעם אחת בחייו למכה. כאשר העלייה לרגל מגיעה למרחק של עשרה קילומטרים ממכה, הגברים מתלבשים בלבוש מסורתי העשוי משני סדינים לבנים.

באיסלאם חובת העלייה לרגל ("חג'") כוללת את הכעבה, את הר ערפאת ושאר האתרים ואילו בשם "עומרה" מכנים את העלייה לרגל כשהיא נערכת על-ידי יחיד ולא בציבור, לא במועדה הקבוע – ואך ורק אל הכעבה ואל סביבתה.

עולה הרגל, המגיע לגבול השטח הקדוש המקיף את מכה, חייב להיכנס למצב של קדושה – "אִחרָאם". הוא מטהר, לובש בגדים לבנים מיוחדים, ללא תפר, ומסיר כל כיסוי ראש (בגלל איסור זה משתמשים רבים מעולי הרגל בקיץ בשמשיות). בעת העלייה לרגל אסורים על עולה הרגל גילוח, נטילת ציפורניים, חיי אישות וכד'.

עם הגיעו למכה מקיים עולה הרגל את הטקסים בעיר סביב הכעבה. הכעבה היא מבנה גבוה, דמוי קוביה, במרכזה של חצר מסגד. בקיר החיצוני שלו, בצד מזרח, נעוצה האבן השחורה.

עיקר פולחן הכעבה נערך מחוץ למבנה ולא בתוכו. עולי-הרגל מקיפים את הכעבה שבע פעמים, אל טקסי הקפת הכעבה נוספים טקסים באתרים קרובים, כמו ריצה, שבע פעמים, בין שתי הגבעות צפא ומרווה.

ב-8 ב"ד'ו-אל-חיג'ה" – האחרון בחודשי השנה המוסלמית – מתחילים טקסי ה"חג'", שעיקרם מחוץ לעיר מכה. ב-9 בחודש מגיעים הטקסים לשיאם במעמד לרגלי הר ערפאת מזרחית למכה, שם מתכנסים כל עולי הרגל לשמיעת דרשה. מעמד דומה אך פחות חשוב נערך אחר כך גם במוזדליפה. למחרת מגיעים עולי הרגל למינא, הסמוכה למכה, ושם מתקיים טקס רגימה, כאשר כל עולה רגל משליך שבע אבנים קטנות על כל אחת משלוש הערימות המצויות שם. כאן מסתיימים טקסי ה"חג' " ומתחיל "חג הקרבן", "עיד אל אד'חא" .

 

4 מחשבות על “החג' _ העלייה לרגל

  1. פינגבק: ברוכים הבאים אל אתר דת האיסלאם הדת האמיתית האחת והיחידה « דת האיסלאם היא הדת המקורית האמיתית האחת והיחידה Ислам является религией, исход

  2. פינגבק: איך מתאסלמים | ברוכים הבאים אל אתר דת האיסלאם Islam for JEWS

  3. נשגבה מבינתי העובדה שהמוסלמים חוגגים בחג הקורבן , עקדת ישמעאל . הנביא מוחמד, מחולל האסלאם, חי ב- 650 לספירה , אלף שנה לאחר שהיהודים כתבו את ספר התורה לראשונה ( 600 לפני הספירה) ובו רשום בפירוש שאברהם אבינו "עקד" את יצחק . הייתכן שמיליארד וחצי מוסלמים חוגגים עיוות של ספור מיתולוגי יהודי ?

    • כאשר התחוללה עקדת ישמעאל ,לאברהם עליו השלום היה בן אחד בלבד ,ולא היו לו שני בנים ,כי הבן השני של אברהם עליו השלום יצחק נולד לאחר עקדת ישמעאל ,ולכן נאמר בתורה המסולפת "קח נא את בנך את יחידך את אשר אהבת את יצחק" פשוט הוסיפו את יצחק לפסוק וברור מאליו שבזמן העקדה היה בן אחד שהוא ישמעאל עליו השלום

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s