האלוה ביהדות

האלוה ביהדות

לפי האמונה היהודית, היהודים מאמינים באל אחד, והם מאמינים שהאל ברא את הכל ללא שותף, ואין דומה לו, ואי אפשר לראותו וכי הוא מוסתר מבני אדם, בספר דברים ניתן לראות הוכחה תורתית על הייחוד: " שְׁמַע יִשְׂרָאֵל; יְהוָה אֱלֹהֵינוּ יְהוָה אֶחָד " (דברים 6  : 4 ) .

האמונה באל אצל כל נביאי בני ישראל החלה מאברהם, משה ועד דוד ושלמה עליהם כולם בירכת אללה ושלום היתה מבוססת על אמונה בלעדית באל אחד, אין לו דומה או שותף אינו אוכל או שותה, בורא העולם כולו, המלאכים מפחדים ממנו, ומצייתים לו כל הברואים.

זאת היא האמונה הנכונה שהשרה אללה ישתבח שמו לנביאי  בני ישראל, אבל לאחר סילוף התורה על ידי הרבנים היה ניתן למצוא בספר זה מילים שסותרות את קדושת אללה, לפעמים קוראים כי אללה כועס ולפעמים מוצאים שאנשים עשו רע לעיני אללה, אלוהים בתנ"ך לא נרתע מלהיאבק עם אחד האנשים, כועס, מקנא, אפילו הנחה חצים שלו לחזיהם של בני עמו המועדף, ומצהיר כעסו הרב עליהם.

דבר זה משקף בצורה ברורה כי הרבנים היהודים והתנ"ך הושפעו מהאמנות שקדמו הופעתם של נביאי ישראל דבר שהביא אותם להשוות את אלוהים לזו אל פרימיטיביטי הקדמון שהיה מסוגו של בני אדם אשר אוהב, שונא, נאבק ביד      ומבקש את חלקו מבשר, שומן ומשכן כמו כל אדם כפי שטקסטי התנ"ך מזכירים לנו לא פעם.

שמו של אלוהים ביהדות משקף גם כן התלבטות קשה, הם כינו  אותו "אלוהים" צורת הרבים של "אלוה" ,למרות שהם אשרו את  אמונת היחוד בתקופה זו, אלא שהתרבות שלהם נשארה חסרת אונים להימנע מהשלכותיה של התרבותיות ששלטו באמונותם לפני הופעת הנביאים.

בני ישראל התעלמו בשלב אחר מלהגות שמו של אלוהים, הם כותבים "יהוה" ודוברים "השם", בני ישראל עשו את זה לנקות    את שמו של אלוהים שלא ידבר על לשונם.

לקראת סיכום, למרות ההתעייה של בני ישראל והתרחקותם משהורד עליהם בתורה אלא שהם עובדים אל אחד ולא כופרים   בו דבר.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s