ברוכים הבאים אל אתר דת האיסלאם


סורת הפתיחה

"בשם אללה הרחמן והרחים(1)

השבח לאללה ריבון העולמים(2)

הרחמן והרחים(3)

מלך יום הדין (4)

אותך נעבוד ובך נסתייע (5)

הנחה אותנו בדרך הישרה(6)

דרך אלו שהענקת להם את חסדך,

לא אלו שאתה כועס עליהם ולא התועים(7)

אחות יקרה, אח יקר.

ייתכן שאת או אתה פרוטסטנטי נוצרי, קתולי, יהודי, אתאיסט או בודהי, או שאתה משתייך לכל מני הדתות הרבים השונים והקיימים בעולם של היום.
אתה עשוי אפילו להיות קומוניסטי או מאמין בדמוקרטיה של האדם לשלוט על כדור הארץ, מי שאתה ואמונות אידיאולוגית או פוליטית מה, הרגלים חברתיים אתה רשאי להחזיק, אין ספק.

אתה חייב להכיר את הדת הנפלאה והאמתית דת האיסלם

אתה חייב להכיר את האדם הנפלא מוחמד (עליו השלום)

האסלאם הוא לא דת חדשה, אך האימונה האמיתית  והמקורית באותו אלוהים ו נביאיו ושליחיו אל כל העמים. עבור חמישית מאוכלוסיית העולם, האיסלאם היא גם דת של דרך חיים מקורית ושלמה . מוסלמים מאמינים בדת של שלום, חסד, וסליחה .

האיסלאם מקבל את האדם הבוחר להמיר את דתו בזרועות פתוחות. כל אדם יכול בכל רגע נתון להפוך למוסלמי ולהישאר כפי שהוא. אין הוא צריך להתנתק מהסובבים אותו ולשנות את הרגלי חייו, עבודתו או מעמדו. האיסלאם מציע למצטרפים אליו להתנתק אך ורק ממנהגים כמו אכילת חזיר ושתיית אלכוהול על מנת לטהר את הגוף והנפש, לומר בלב שלם כי: "אין אלוה מבלעדי אללה, ומוחמד הוא שליחו של אללה" ולקבל את חמשת עקרונות האיסלאם: העדות, התפילה, הצדקה, הצום והעלייה לרגל – החג'.

חמשת העמודים של חאיסלאם:

חמשת עמודי האסלאם הם חמש מצוות מרכזיות שהמוסלמים חייבים בשמירה עליהן. חמש המצוות האלה הן העיקריות שבמצוות האסלאם הסוני.  התריסריים מחזיקים בחמש אמונות מרכזיות.

רעיון חמשת העמודים לקוח מהחדית'. הקוראן ,  ניתן למצוא בו הפניות רבות לריטואלים הקשורים בהם.

שהאדה

ה"שהאדה" (شهادة – עדוּת) היא ה"אני מאמין", או האמונה הבסיסית, של האסלאם. "אין אל מלבד אללה ומוחמד הוא שליחו של אללה" (אַשְׁהַדֻ אַנַּ לַא אִלַאהַ אִלַּא אללַּהַ, וַּאַשְׁהַדֻ אַנַּ מֻחַמַּדַן רַסוּלֻ אללַּה, أشهد أن لا إله إلاَّ الله و أشهد أن محمدا رسول الله). בהיותו העמוד החשוב ביותר הוא מניח את הבסיס לכל האמונה והמצוות האסלאמיות , והם חוזרים עליו בכל יום מימי חייהם. מוסלמים חוזרים על המשפט הזה בכל תפילה , ואנשים הרוצים להמיר את דתם לאסלאם מוכרחים לשנן אותו.

צלאה

ה"צלאה" (صلاة – תפילה; הגייה: סלאה) היא המצווה להתפלל חמש פעמים ביום בזמנים קבועים. מוסלמים לא חייבים להתפלל במסגד מדי יום ביומו, אך ביום שישי בצהריים ובחגים חשובים חובה להתפלל במסגד. זמני התפילה הם זריחה, צהריים, אחר-הצהריים, שקיעה ולילה. כל תפילה מבוצעת עם הפנים כלפי הכעבה אשר במכה. מטרת התפילה היא הריכוז באללה, והיא קיבלה את התדמית של מקום שבו מתבצעת תקשורת ישירה מול אללה אשר בה מבטאים סגידה והכרת תודה. לפי הקוראן אחד היתרונות של התפילה הוא: "(היא) מרסנת ממעשים רעים ומלאי בושה".

אמנם התפילה היא חובה, אך יש גמישות בפרטים הקטנים למקרים מיוחדים. כך, למשל, במקרה של חולי או מחסור במקום מתפלל יכול לבצע צלאה בישיבה או אפילו בשכיבה; ובמקרה של נדודים ניתן לקצר את זמני התפילה. הצלאה חייבת להתבצע בשפה ערבית למיטב יכולתו של המתפלל, ואם המתפלל אינו דובר ערבית הוא מורשה לבצע את התפילה בשפת האם שלו. על מילות התפילה להיאמר מהלב ובעל פה. למתחילים מותר להשתמש בעזרי קריאה. על מקום התפילה, גוף המתפלל ובגדיו להיות נקיים.

זכאה

ה"זכאה" (زكاة‎ – צדקה) היא המצווה לתת צדקה לעניים, והיא מחייבת כל מוסלמי המסוגל לכך. זאת נחשבת חובה מוסרית לעזור לאנשים קשי יום מבחינה כלכלית ולהפחית את חוסר השוויון. חלק מהצדקה היא הפרשה של חלק מהמשכורת לעזרה לעניים, לעבדים, לנושים ולאנשים אשר בדרכים. מוסלמי רשאי גם לתרום יותר מהמקובל כחלק מתרומה אישית במטרה לזכות בגאולה רוחנית.

יש שני סוגי צדקה. הראשון נמדד לפי כמות האוכל שקונה אב בית לעצמו ולבני ביתו בחודש הרמדאן, והשני לפי כמות הכסף שמוסלמי מכניס בחודש (משכורת, נכסים וכדומה). השימוש המודרני של הצדקה נעשה במיסוי של 2.5% על כלל הרכוש שהצטבר בשנת ירח בתנאי שהסכום הכולל עולה על "ניסאב" (סכום מוסלמי אשר מחושב בעזרת נוסחאות המופיעות בחדית' האיסלאמי, כיום נספר בערך כ-1750 דולרים או סכום זהה במטבעות אחרים).

צום

הקוראן מכיר בשלושה סוגי צומות (صوم): צום טקסי, צום לשם כפרה על חטאים וצום סגפני.

צום טקסי הוא חובה במהלך חודש הרמדאן אשר במהלכו מוסלמים מחויבים להימנע מאכילה, משתייה ומקיום יחסי מין מזריחה ועד שקיעה וכן עליהם לתת תשומת לב מיוחדת לחטאים אחרים שלהם. מטרת הצום היא לקרב את המאמינים לאללה, להביע את תודתם אליו והתלות שלהם בו, לכפר על חטאיהם ולהזכיר להם את מעוטי היכולת. במהלך הרמדאן מצופה מהמוסלמים להשקיע אנרגיה רבה יותר בערכי האסלאם ולהימנע מאלימות, מכעס, מקנאה, מתאווה, משפה לא נאותה ולנסות להסתדר עם הבריות בצורה טובה ביותר. בנוסף יש להימנע מכל פעולה יוצאת דופן או לא דתית שהיא.

צום הרמדאן אינו מחייב מספר קבוצות אשר עבורן הוא עשוי להיות בעייתי. קבוצות אלה כוללות ילדים לפני בגרות, אנשים בעלי מגבלות בריאותיות כגון סוכרת, נשים בהיריון או במצב הנקה ואנשים לעת זקנה. הצום אסור על נשים בימי הוסת של המחזור. קבוצות אחרות אשר מקובל שאינן צמות כוללות לוחמים ואנשים הנמצאים בדרכים. החמצה של צום בדרך כלל גוררת השלמה שלו במועד מאוחר יותר, אך מוקדם ככל האפשר. מוסלמים רבים מסיימים את הצום שלהם עם תמר כי האמונה האסלאמית טוענת כי כך שבר מוחמד עליו השלום את הצום שלו.

חג'

עמוד ראשי

החג' (حجّ – עלייה לרגל) הוא העלייה לרגל אשר מתרחשת בחודש המוסלמי ד'ו אל-חיג'ה לעיר מכה לפיו כל אדם המסוגל לכך פיזית וכלכלית עולה לרגל פעם אחת בחייו למכה. כאשר העלייה לרגל מגיעה למרחק של עשרה קילומטרים ממכה, הגברים מתלבשים בלבוש מסורתי העשוי משני סדינים לבנים. הטקסים הרגילים של העלייה לרגל כוללים שבע הקפות סביב הכעבה, שבעה מסעות בין הגבעות ספא ומרווה, עמידה בהר ערפה , וסקילה סימבולית של השטן בנקודה מדברית בשם "מינא", הממוקמת כחמישה קילומטרים מחוץ למכה. העולה לרגל (מכונה "חאג'") זוכה לכבוד רב בקהילה המקומית שממנה הוא יוצא, עבור רבים זוהי סיבה בפני עצמה לצאת למסע הזה. מורים אסלאמים מנחים כי על מטרת המסע להיות רוחנית ואין לצאת אליו כדי לזכות במעמד חברתי. על היוצא למסע להיות במודעות עצמית תמידית, דבר המוביל לשיפור עצמי.

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “ברוכים הבאים אל אתר דת האיסלאם

  1. אתם יכולים לרשום לי את מילות התפילה בערבית אבל עם אותיות בעברית אשמח מאוד עם תעזרו לי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s