מי זוכה לרחמים?


מי זוכה לרחמים?

בקוראן כתוב על סוגים וקבוצות של אנשים מיוחדים שזוכים לרחמיו של אללה. בדוק האם אתה מהאנשים הללו, ובאיזה קבוצה אתה נמצא 

תורגם מהרצאתו של נועמאן עלי חאן 3.9.2013

ב-سورة الفرقان (סורת אל-פורק'אן, איה 63-67) אללה מדבר על סוגי אנשים מיוחדים שזוכים לרחמיו. אלה האנשים שזוכים לאהבתו ודאגתו של אללה. כל אחד יאהב להיות באחד מסוגי האנשים האלה. תנסו לחשוב באיזה קבוצה אתם. אולי אתם נמצאים ביותר מסוג אחד.

הסוג הראשון שאללה אוהב: [وَعِبَادُ الرَّحْمَـٰنِ الَّذِينَ يَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا ﴿63﴾] [עבדי הרחמן הם המהלכים בארץ בענווה, אם יפנו אליהם הנבערים מדעת בדברים, יגידו, לכו לשלום]. האנשים שהולכים בארץ בענווה (ההפך הגמור מגאווה), מכבדים את כל האנשים, וזה מתבטא בהליכה שלהם ובמבט שלהם על אנשים אחרים. איך תדע אם יש בך ענווה או גאווה? כשאנשים כועסים עליהם או מעליבים אותם האנשים שיש בהם ענווה מגיבים במילים של שלום. הם מדברים ברוגע, בשלווה, בצורה שלא גורמת לצד השני לכעוס. אין בהם אגו, שולטים בעצמם גם אם הם צודקים והצד השני טועה.

הסוג השני שאללה אוהב: [وَالَّذِينَ يَبِيتُونَ لِرَبِّهِمْ سُجَّدًا وَقِيَامًا ﴿64﴾] [והם אשר משתחווים בלילות ועומדים בתפילה לריבונם] האנשים שקמים בלילה לק'יאם ליל כאשר כולם ישנים. (שימו לב שאללה בחר כקטגוריה ראשונה את האנשים שיודעים לשלוט בכעס שלהם, שיש בהם ענווה).

הסוג השלישי שאללה אוהב: [وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذَابَ جَهَنَّمَ ۖ إِنَّ عَذَابَهَا كَانَ غَرَامًا ﴿65﴾] [והם אשר אומרים, ריבּוננו, הטה מעלינו את עונש גיהינום, כי עונשו כבד מנשוא] אנשים שמבקשים מאללה שיציל אותם מאש הגיהינום. אנשים שיודעים שלא יוכלו לסבול את האש אפילו לשנייה. אללה אוהב את האנשים שמבינים שהם לא יוכלו לסבול את גיהינום לתקופה קצרה או ארוכה. אנשים שאומרים "אני לא רוצה שום קשר עם הגיהינום".

הסוג הרביעי שאללה אוהב: [وَالَّذِينَ إِذَا أَنفَقُوا لَمْ يُسْرِفُوا وَلَمْ يَقْتُرُوا وَكَانَ بَيْنَ ذَٰلِكَ قَوَامًا ﴿67﴾] [והם אשר בהוציאם לא יתהוללו ולא יקמצו, כי אם ישמרו על דרך ביניים] האנשים שמשתמשים בכסף שלהם במידה הנכונה. הם לא בזבזנים וגם לא קמצנים, הם נמצאים בשביל האמצע. אם אתה מחפש את המכונית הכי יקרה והכי יפה כי אתה יכול להרשות לעצמך אז אתה מבזבז את הכסף שלך. אתה צריך לעשות איזון בתקציב. אל תיקח הלוואות ואל תתמכר לכרטיס האשראי. אם יש לך עודף כסף אז תעזור למשפחה, לקהילה הענייה, לאנשים שנמצאים בחובות. אם אתה עשיר למד את הילד שלך להרוויח את הכסף שלו, אל תיתן לו בחופשיות כי הוא לא ידע להעריך את הכסף.

הסוג החמישי שאללה אוהב: [وَالَّذِينَ لَا يَدْعُونَ مَعَ اللَّـهِ إِلَـٰهًا آخَرَ وَلَا يَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللَّـهُ إِلَّا بِالْحَقِّ وَلَا يَزْنُونَ ۚ وَمَن يَفْعَلْ ذَٰلِكَ يَلْقَ أَثَامًا ﴿68﴾] [והם אשר לא יתפללו לאל אחר זולת אלוהים, ולא יהרגו את הנפש אשר אסר אלוהים, בלתי אם במשפט צדק, ולא ינאפו – העושה זאת יבוא על עונשו] האנשים שלא מקבלים אף אחד כאלוהים חוץ מאללה. מאמינים באל אחד. קוראים רק לאללה. תחת הקטגוריה הזאת נכנסים כל המוסלמים. והאנשים שלא הרגו אף אחד. והאנשים שלא ביצעו זינה (ניאוף). מה כל כך מיוחד בקטגוריה הזאת? יש מקומות בעולם שמאוד קשה להאמין באללה כשכל הסביבה שלהם כופרת. ויש מקומות שמאוד קשה לא להרוג אנשים אחרים, מקומות שיש בהם פשע והעובדה שאתה נמנע מלהיכנס לקבוצת פשע מסכן אותך, או שאתה מצטרף אליהם או שהורגים אותך. אתה מסכן את החיים שלך למען אללה. ויש מקומות שמאוד קשה לא לבצע זינה כשאתה נמצא בסביבה שיש בהם הרבה פיתויים. כל אלה מבחנים מאללה.

———————————————————————————————————————————

הסוג השישי שאללה אוהב: [وَالَّذِينَ لَا يَشْهَدُونَ الزُّورَ وَإِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِرَامًا ﴿72﴾] [והם אשר אינם מעידים עדות שקר, ובהזדמן להם לשמוע לזות שפתיים ימשיכו דרכם בכבוד] האנשים שלא מעידים על אנשים אחרים עדות שקר, כלומר, מאשימים אחרים במעשים שלא עשו. והאנשים שלא מבלים בחברה חסרת תועלת. האנשים שלא נשארים ערים עד שלוש בלילה ומדברים שטויות. הם לא מבלים בצפייה בסרטים שעות על גבי שעות. חטאים קטנים מצטברים עם הזמן. לפעמים מזמינים אותך למסיבה עם מוזיקה, ערבוב בנים בנות וזה מישהו מהמשפחה שלך, אתה צריך למצוא דרך להימנע מאירועים כאלה. ואם יש לך חברים שמשפיעים עליך לרעה ואתה לא מצליח להשפיע עליהם לטובה, התרחק מהם.

הסוג השביעי שאללה אוהב: [وَالَّذِينَ إِذَا ذُكِّرُوا بِآيَاتِ رَبِّهِمْ لَمْ يَخِرُّوا عَلَيْهَا صُمًّا وَعُمْيَانًا ﴿73﴾] [והם אשר אם יזכירו להם את אותות ריבונם, לא יאטמו את אוזניהם מלשמוע ולא יעצמו את עיניהם מראות] האנשים שכאשר מזכירים להם את הפסוקים בקוראן הם לא "חירשים" למה שהם שמעו, אנשים שלוקחים ברצינות את התזכורות מהקוראן וכשיעור לחיים.

הסוג השמיני שאללה אוהב: [وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا ﴿74﴾] [והם האומרים, ריבּוננו, תן לנו קורת רוח בנשותינו וילדינו, ושימנו מופת ליראים] האנשים שמביאים את הדועאא היפה הזה, מבקשים מתנה יקרה מאללה שייתן להם "قُرَّةَ أَعْيُنٍ" מבני הזוג והילדים. משמעותו זה כשמישהו שמח כל כך ויורדות לו דמעות של אושר, כשאישה רואה את בעלה לוקח את הילדים לתפילה במסגד והיא מסתכלת עליהם ובוכה מאושר או כשאתה שומע את הילד שלך קורא קוראן וזה גורם לך לבכות. אנחנו צריכים לבקש מאללה דמעות של אושר.

בימינו יש אנשים שחוזרים הביתה לסערה שקיימת בתוך הבית, כעס ומתח, שני בני הזוג צריכים לעבוד ולשקם את הקשר שלהם לטובת הדור הבא ולקבל את רחמיו של אללה. הגבר הוא האימאם של הבית והוא האחראי עליהם, ביום הדין הוא יהיה קשור למשפחתו, אם הוא עשה עבודה טובה איתם אז אללה יעלה אותו ברמה יחד איתם.[ أُولَـٰئِكَ يُجْزَوْنَ الْغُرْفَةَ بِمَا صَبَرُوا وَيُلَقَّوْنَ فِيهَا تَحِيَّةً وَسَلَامًا ﴿75﴾ خَالِدِينَ فِيهَا ۚ حَسُنَتْ مُسْتَقَرًّا وَمُقَامًا ﴿76﴾ قُلْ مَا يَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّي لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ ۖ فَقَدْ كَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ يَكُونُ لِزَامًا ﴿77﴾] [כל אלה יבואו על גמולם במדור העליון על כי עמדו בעוז רוח, ושם יתקבלו בברכת שלום. ושם יהיו לנצח, מה טוב לשבת ולשהות שם. אמור, ריבּוני, לא ישעה אליכם אם לא תפנו אליו בתפילה. ואולם אתם הכחשתם, על כן ידביקכם (העונש)].

——————————————————————————————————-

כל העבדים של אללה שנכנסים תחת הקטגוריות הללו יזכו להיכנס לגן העדן עם אחוזות יפות בגלל הסבלנות (صبر) שהייתה להם. כי נדרשת סבלנות כדי להיות באחת מהקטגוריות. מה זה אומר סבלנות? סבלנות מתמשכת, צריך לעשות מסבלנות דרך חיים. זה לכל החיים. והגמול הוא עצום.

בעולם הזה, כשאתה נוסע לבית מלון, כמה זמן אתה נשאר שם? לילה או כמה לילות, בגן העדן אתה נשאר לעד, במצב של אושר והתרגשות. אתה תאכל פרי ותתרגש מהטעם ותהיה נרגש מהפרי הבא, אתה תראה את האחוזה שלך ותתרגש ותהיה נרגש לראות את האחוזה הבאה, האושר יהיה מתמשך לעד. אללה כל כך אוהב ורחמן שנתן לנו כל כך הרבה אפשרויות ודרכים לזכות בגן עדן, אתה מתקשה להיות בקטגוריה אחת? מה עם השני? והשלישי?…

* תרגום פסוקי הקוראן מספר "הקוראן" של אורי רובין, אוניברסיטת ת"א, מפה הוצאה לאור

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s