מעט נימוס


 מעט נימוס

'עדיף מעט נימוס מאשר..'

הנימוסים וההתנהגות הם שעושים את האדם למיוחד ומקובל. רבים נותנים חשיבות למעשים כמו צום ותפילה, אך לא מעריכים את חשיבות ההתנהגות והנימוסים

דבר חשוב שעושה את הבנאדם למיוחד ומקובל הוא נימוסיו והתנהגותו המכובדת, לכן האסלאם הדגיש את חשיבות הנימוסים והיחס הטוב והיפה כלפי האחרים, אפילו אם האחר הוא בעל חיים או דבר דומם. הנביא עליהי א-סלאתו וסלאם אומר בחדית' "מהימן": "אכן האהוב עליי יותר מכם והקרוב יותר אליי ישיבה ביום הדין הטוב יותר באופיו".

הרבה אנשים נותנים חשיבות יתר למעשים כמו הצום והתפילה ומתן צדקה וכדומה ולמרבה הצער אינם מעריכים כל כך את חשיבות ההתנהגות והנימוסים. האימאם אל-ק'ראפי אומר: "דע לך שמעט נימוסים טובה יותר ועדיפה מהרבה מעשים".

התנהגות יפה ויחס חם לאנשים עשויה למשוך את האנשים יותר לדת מאשר אדם שמקיים את כל המצוות ובעל התנהגות גרועה שעלולה להרתיע אנשים להתקרב לדת, לכן לא מעט פעמים אנחנו שומעים אמירות כמו "אלה שמתפללים יום ולילה במסגד הם שרבים ועושים בעיות" או "ההוא משנה לשנה נוסע לעומרה והחאג' ולוקח בעוול את זכויותיהם של קרוביו בירושה" ועוד.

אז האם העניין של המצוות היא רק לעשות את החובה כדי לצאת לידי חובה? או שהמצוות הם בעצם דרך לכך שנלמד להשתלט על היצרים שלנו ולהיות אנשים יותר טובים?

למשל, אדם נותן זכאת כי זה חובה אבל כשהוא רואה בנאדם עני אינו מרחם עליו או כשמבקש ממנו עזרה אז הוא צועק עליו ומגרש אותו. אז איפה בדיוק השפיעה עליו המצווה שהוא קיים? מצד אחד הוא נותן כסף, וכמובן שהזכאת צריך להעביר לנזקקים, ומצד שני הוא מתנהג בדיוק להפך.

עוד דוגמא, אדם צם כל היום ונמנע מאוכל ושתייה כי הצום ברמדאן הוא חובה, אבל כשחוזר מהעבודה לבית ומגלה שהאוכל אינו מוכן הוא מתחיל לצעוק ולהתרגז, למרות שהוא רגיל לקבל אוכל חם כל פעם. אז איפה השינוי וההשפעה של הצום? האם הצום לא לימד אותו לגלות סבלנות?

הנימוסים וההתנהגות היפה אינם קשים ליישום ואינם מצריכים הוצאה כלכלית או צום או לקום כל הלילה לתפילה אבל הוא חשוב מאוד כך שדרכו נוכל להרוויח קירבה לנביא סלה אללהו עליהי וסלאם ביום הדין.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s