רק ביחד מצליחים


רק ביחד מצליחים

אם אנחנו רוצים שאללה יעזור לנו במשהו אז עלינו גם לקום ולעשות משהו, כמו למשל – עזרה לאחרים, כי מי שהיה לעזרתו של אחיו יהיה אללה לעזרתו

 

העזרה ההדדית ושיתוף הפעולה הם מתכונותיו של הנביא מוחמד עלייהי סלאתו וסלאם, וכל מוסלמי כשהוא לבדו חלש ועם אחיו הוא חזק ואיתן.

דמיין לעצמך מה היה קורה לו היו מפסיקים האנשים לעזור לאנשים אחרים הזקוקים לעזרה, למשל, אדם שוכב באמצע הדרך וסובל מכאבים וכולם עוברים לידו ואומרים: "יש אחרים שיעזרו לו, מה אני צריך צרות של אחרים?" מצב זה עלול לקרות גם לי וגם לך.

אללה סובחאנהו ותעאללה אומר לנו בקוראן שכל המוסלמים הם אחים. אז אם אחיך בדם היה בצרות סביר היה להניח שהיית עוזר לו מבלי לחשוב יותר מדי, כך גם צריכה להיות המחשבה שלנו,

namel ta3awun

לפחות, כלפי כל מוסלמי המצוי בבעיה. גם הנביא עלייהי סלאתו וסלאם מלמד אותנו את חשיבות האחווה והעזרה ההדדית, ואומר בחדית' מאת בוכארי ומוסלם: "מי שהיה לעזרתו של אחיו יהיה אללה לעזרתו, ומי שמוציא את אחיו מהקשיים של החיים יוציא אותו אללה מהקשיים של יום הדין…"

ועוד מלמד אותנו הנביא עלייהי סלאתו וסלאם כי לא מדרכו של המוסלמי לעשות איפה ואיפה בעזרתו למוסלמים. הכוונה היא שאל לו למוסלמי להגיד: "האדם הזה מוסלמי לא טוב ולכן לא אעזור לו" או לחשוב מחשבות שליליות בסגנון הזה. והנביא עלייהי סלאתו וסלאם אמר (בוכארי) כי יש לעזור למי שנגרם עוול וגם למי שגורם עוול. ושאלו אותו כי למי שנגרם עוול אפשר לעזור, אך איך אפשר לתמוך במי שגורם עוול? והשיב הנביא עלייהי סלאתו וסלאם: "למנוע ממנו לעשות את העוול".

העזרה ההדדית מתחילה ממך אל משפחתך קודם כל: האישה, הילדים, הורים, אחים ואחיות. לאחר מכן בתרומתך לאדם בחובות או כל נזקק אחר אתה מגיש עזרה ותורם לחברה. וגם עזרה לחבריך לעבודה כדי שהעבודה תהיה עם תוצאות טובות, וכן עזרה לחבריך ונתינת עצות כדי שהם יתרחקו ממעשים לא ראויים. ומעשים כאלה עוזרים לך – קודם כל – להיות מוסלמי טוב.

מנגד, צריכים להיזהר גם מכמה דברים, כמו למשל: לא לנסות לעזור יותר מדי בדברים שאתה לא מסוגל לקיים, או לא לנסות באמצעות העזרה שלך לחדור לפרטיות של אחרים יותר מדי אלא לעזור רק איפה שצריך, ואל תתגאה בכך שעזרת למישהו או אל תזכיר את העזרה שלך בפניו או בפניהם של חבריך, כלומר אל תשוויץ! ואל תחכה לקבל תמורה ממישהו בעד העזרה שלך אלא רק מאללה תעאללה, דע להבדיל בין מי שצריך את עזרתך לבין מי שמנסה לנצל אותך, הגש עזרה רק בדברים טובים שאללה יהיה מרוצה מהם ואל תשים יד בדברים אסורים ושליליים.

אללה סובחאנהו ותעאללה נתן גם לחיות את ההבנה כי רק באמצעות העזרה ההדדית אפשר להצליח. ראו למשל את הנמלה! לבדה היא לא יכולה לבנות את ביתה ולא לאגור מזון או להגן על עצמה, אלא היא עושה זאת בסיוע מאות ואלפי חבריה לקן. כך גם הדבורה המייצרת דבש ובעלי חיים רבים ואחרים.

ונסיים עם סיפור לילדים: ארבעת החברים ג'ירפה, צב, תרנגול וארנב נפגשו ליד עץ תפוח גבוה. אמר הארנב: התפוח הזה שלי! הג'ירפה ענה לו בזלזול: אני בעל הצוואר הארוך ביותר ואת התפוח הזה יכול לקטוף רק אני! הוא ניסה אך למרות גובהו לא הגיע אל התפוח. התרנגול התערב ואמר: אני אתעופף ואקטוף אותו במהירות! התעופף התעופף ולא הגיע אל התפוח. וגם צב אמר את דברו וניסה: אני אשיג את התפוח בכל דרך אפשרית. בסופו של דבר אמרו כולם: נלך לגמל כדי לשאול את דעתו. הגמל אמר: אבוא אתכם למקום כדי לראות בעצמי את העץ. וכאשר הביט, חשב ואמר לג'ירפה: עמוד מתחת לעץ, ושהצב יעלה על גבך עד למעלה יעלה הארנב ויעמוד על גבו של הצב והתרנגול יקפוץ על גבו של הארנב ויקטוף את התפוח!!! וכך עשו והתפוח היה בידיהם וחילק אותו הגמל לארבע חתיכות וכולם אכלו ביחד והיו מרוצים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s